pracuj - oferty pracy - giełda pracy - praca ogłoszenia - telepraca - szukam pracy - praca za granicą - Dublin - Londyn - wzory CV oraz listów motywacyjnych - rekrutacja
R
E
K
L
A
M
A
R
E
K
L
A
M
A

Pomoc  |  Obsługa klienta: Chat online
Strona GłównaOferty PracyTematyczneBaza WiedzyMój Jobber.plEnglish VersionSekcja dla Pracodawców
Szukaj pracy:    |    Zarejestruj się   |   Logowanie
Szukam Pracy
Wpisz słowa kluczowe:
Szukaj
›› więcej opcji
Szukaj wg
Nr. oferty
Idź!
Przeczytaj też
Zarabianie przez internetZarabianie przez internet
zarabianie bez wychodzenia z domu
Łańcuszki - sposób zarabiania czy wyłącznie ideologia?Łańcuszki - sposób zarabiania czy wyłącznie ideologia?
parę informacji na temat tzw. "złotych biznesów"

Praca chałupnicza - jak się nie dać oszukać

Wszystko ma swój początek, a w przypadku pracy tym początkiem jest żmudny proces odnajdowania najlepszych ofert zatrudnienia.
17 marca 2005

Aby czynność ta nie była dużo przyjemniejsza, poszukiwanie pracy najlepiej przeprowadzić wykorzystując muliwyszukiwarkę ofert pracy www.praco.pl (kliknij, by otworzyć w nowym oknie). Jej unikalna formuła umożliwia szybkie i proste przeszukiwanie oraz porównywanie setek tysięcy ofert pracy z całego Internetu - portali pracy, witryn firmowych, list dyskusyjnych. Oszczędzamy tym samym czas, a także znacznie zwiększamy prawdopodobieństwo trafienia na ofertę, której nie znaleźlibyśmy korzystając z innych źródeł ofert pracy.

Sugestia
Kliknij! Szukaj ofert pracy z całego Internetu na Praco.pl - Oferty pracy

Składanie długopisów, sklejanie kopert, przepisywanie tekstów, czytanie e-maili - internetowe oszustwa na "chałupnictwo" są prawdziwą plagą.
Praca chałupnicza dotyczy przeważnie wykonywania prostych, nie wymagających doświadczenia i wykształcenia czynności. Każdy przecież potrafi złożyć długopis, przyciąć i skleić papier by wykonać kopertę, a prawdziwe Eldorado czeka osoby posiadające w domu komputer - kuszone są one niebotycznymi wręcz zarobkami za przepisywanie tekstów bądź też klikanie w reklamy i czytanie e-maili.

Brak wymagań wstępnych i obietnica przyjęcia do pracy każdego, bez wyjątku, to oferta skierowana głównie do osób bez wykształcenia bądź też bezrobotnych i bez środków do życia, gotowych podjąć się każdego zajęcia. Desperacja osób szukających bezskutecznie pracy ułatwia zadanie oszustom, którzy niestety przeważają wśród ofert pracy chałupniczej. Jak pisze w artykule Długopisowy przekręt "Tygodnik Nowy", propozycji, jakie składają oszuści pozostającym bez pracy Polakom, jest bardzo wiele. Proponują napełnianie kartridży do drukarek, kaset barwiących, adresowanie kopert, składanie nawilżaczy powietrza.

Nie wiedziałem już, co robić. Wiadomo, jak nie ma pracy, nie ma kasy. Nie ma niczego. A mam dzieci w szkole. Stąd pomysł, by odpowiedzieć na to ogłoszenie – mówi Roman D. z Czarnkowa. – A ogłoszenie naprawdę wydawało się solidne... „Duże przedsiębiorstwo produkcyjno – handlowe z wieloletnim doświadczeniem zatrudni na stałe osoby do pracy w domu na rzetelnych warunkach przy montażu artykułów biurowych oraz przemysłowych. Wiek i wykształcenie nieistotne”.

- Najpierw wysłałem na podany adres podanie o pracę i znaczek. Odesłali mi ofertę z ulotką – folderem o firmie i z umowami do podpisania. Miałem dostać 1.500 zł za złożenie 12 tys. długopisów. Warunkiem było wpłacenie na podane konto kwoty 62,45 zł. Pieniądze wpłaciłem i na tym skończył się mój kontakt z firmą. Nie dostałem ani części do składania, ani zwrotu gotówki. Telefonowałem na podaną komórkę, ale nikt nie odbierał telefonu.
W internecie możemy znaleźć historie wielu osób, które zawierzyły firmom oferującym pracę chałupniczą swoje pieniądze i zostały oszukane.

Pan Zbigniew pisze: "Drugą firmą z którą miałem niemiłe doświadczenie to firma z Warszawy. Podają nawet numer zezwolenia na działalność tak, że na pierwszy rzut oka wszystko jest OK. W odpowiedzi na zapytanie o pracę przysyłają piękne fotki długopisów które będzie trzeba składać oraz foto siedziby "firmy". Są także obietnice i gwarancje jak to będzie fajnie i różowo kiedy się już będzie z nimi współpracowało. (...) Po wpłaceniu pieniędzy na ich konto (70zł) otrzymujemy list z jednym długopisem w środku oraz radę (bo według "firmy" informacja jest towarem i oni tym właśnie handlują) żeby sobie znaleźć firmę która produkuje długopisy i z nią nawiązać współpracę albo kupić wtryskarkę i samemu rozpocząć produkcję długopisów." Czy wobec tego praca chałupnicza jest tylko mitem? Nie, jednak ponieważ bardzo trudno odróżnić ofertę oszusta od osoby oferującej uczciwy zarobek, ryzyko związane z tym rodzajem pracy jest dość wysokie.

Na co uważać szukając ogłoszeń pracy chałupniczej
 • Firma powinna podać pełne dane teleadresowe (podanie numeru skrytki pocztowej jest bardzo podejrzane), pod wskazanym numerem telefonu musi odpowiadać żywa osoba, nie automatyczna sekretarka
 • W przypadku podania kontaktu e-mail, powinien on być w domenie firmy, a nie w domenie jednego z darmowych dostaców poczty elektronicznej, na przykład:
  praca@materialybiurowe.pl
  zamiast
  praca@o2.pl
 • Z góry eliminujemy firmy posługujące się numerami telefonu 0-700 (należy przy tym uważać na dość częsty "chwyt", stosowany przez oszustów, polegający na podawaniu numeru telefonu w postaci:
  0-70 032 22 655
  zamiast
  0-700 322 26 55
 • Zanim rozpoczniemy jakąkolwiek współpracę, należy podpisać umowę - najlepiej osobiście, jak również zweryfikować dane firmy w odpowiednim urzędzie (Rejestrze Działalności Gospodarczej, Urzędzie Skarbowym, Krajowym Rejestrze Sądowym - KRS)
 • Należy bardzo dokładnie przeczytać umowę, zwracając szczególną uwagę na obowiązki i zakres odpowiedzialności firmy, jak również to, do czego my się zobowiązujemy podpisując taką umowę
 • Obiecywanie "gór pieniędzy" można od razu włożyć między bajki, odrzucając taką ofertę
 • Odrzucamy wszystkie oferty typu MLM (multi-level-marketing), piramidki finansowe, np. klikanie w reklamy, czytanie maili
Jednym słowem, należy zachować daleko idącą ostrożność. Powodzenia!


Reklama


autor: Sebastian ZakładaCopyright © 2004 - 2018 Skilled Software, All Rights Reserved | Polityka Prywatności | praca :: Praca Sprzedaż :: Oferty pracy | Do górydo góry

Page copy protected against web site content infringement by Copyscape